USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Yaşam

Kamu Denetçileri Mardin'de

Kamu Başdenetçisi Malkoç “Türkiye özellikle son 15 yıl içerisinde hak ve özgürlükler konusunda çok önemli mesafeler kat etti”

Kamu Denetçileri Mardin'de
22-10-2021 13:47

           Mardin’e bir dizi temaslarda bulunmak üzere gelen Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç, ve Kamu Denetçi Ekip Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Cumhuriyet Başsavcısı Dr.Ayhan Turhan ve Baro Başkanı İsmail Elik’i ziyaret etti

“Ombudsman Halkla Buluşuyor” programı kapsamında  bir otelin konferans salonunda basın mensupları ile bir raya gelen Malkoç, Türkiye’nin özellikle son 15 yıl içerisinde hak ve özgürlükler konusunda çok önemli mesafeler kat ettiğini söyledi. Gazetecileirn sorularını yanıtlayan Malkoç, bir anayasl kurum olduklarına dikkat çekt.

        Kamu Denetçiliği Kurumunun bir hak arama kurumu olduğunu ifade eden Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türkiye’nin son yıllarda hak ve özgürlükler konusunda çok önemli mesafeler kat ettiğini söyledi. Terör örgütlerinin oyunlarına rağmen Türkiye’nin halkıyla birlikte çok önemli bir mücadele örneği sergilediğini belirten Malkoç, “Türkiye, özellikle son 15 yılda insan hakları açısından, hak ve özgürlükler açısından çok önemli mesafeler almıştı. Özellikle 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle birçok düzenleme yapıldı. Bunlardan bir tanesi Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkıdır. Diğeri idarenin denetimi açısından Kamu Denetçileri Kurumunun kurulmasıdır. Ancak PKK terör örgütünün bu bölgede özerklik adı altında hukuk dışı faaliyetlerde bulunması, hendek kazıp bombalar koyması, yasa dışı faaliyetlerde bulunması, DEAŞ terör örgütünün Türkiye genelinde faaliyete geçmesi, FETÖ terör örgütünün darbe teşebbüsü, Türkiye’deki bu hak ve özgürlükler açısından fevkalade iyi olan gelişmekte olan ortamı zedeledi. İster istemez hak ve özgürlüklerle güvenlik dengesinde bazı tedbirler alınması gerekti. Ancak şunu memnuniyetle ifade edeyim ki bu bahsettiğimiz terör örgülerine karşı Türkiye halkıyla, devletiyle, bütün yöneticileriyle, sivil toplum örgütleriyle iyi bir mücadele verdi. Bundan da en fazla bu yörenin, Doğu Anadolu’nun, Güneydoğu Anadolu’nun Mardin’in, Diyarbakır’ın, Van’ın insanları memnun kaldılar. Rahat ettiler, huzura kavuştular. İşte bu ortamı daha da geliştirmek için hak ve özgürlüklerin alanını daha da geliştirmek için insanların huzurunu aldığı kamu hizmetlerinin kalitesini artırmak için bu çalışmaları birlikte yapıyoruz” dedi.

 Türkiye’de hak ve özgürlükler konusunda 15 tane önemli kurumun bulunduğuna işaret eden Malkoç, kamu hizmeti konusunda vatandaşların internet üzerinden kendileriyle diledikleri an irtibata geçebileceklerini kaydetti. Basın mensuplarının da bazı sorunlarının olduğunu ve güçleri oranlarında o sorunları çözmeye çalıştıklarını ifade eden Malkoç, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Umut ediyoruz ki bu gayretler, bizim gibi kurumların, Türkiye’de hak aramak için kurulmuş olan 15 tane kurum var. Türkiye İnsan Hakları, Eşitlik kurumu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Dilekçe Komisyonu, İnsan hakları Komisyonu, Cumhurbaşkanlığındaki Cimer veya kişisel verileri koruma kurulu, bunlar var olan Ana yasal ve yasal kurumlar. Burada önemli olan bu kurumları bilmek ve hak arama konusunda çalışmalar yapmak. Bu arada Basınımızın da sorunları oluyor. Onları da dinliyoruz. Elimizden geldiği kadar da katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Şunu memnuniyetle ifade edeyim ki hangi zorluk olursa olsun Türkiye bu zorlukları aşacak güçte, kapasitede ve birikime sahiptir.”

 BİNLERCE YILDIR BİR ARADA YAŞIYORUZ

 Türkiye Cumhuriyeti Toprakları üstünde yaşayan insanların Anadolu’da binlerce yıldan bu yana bir arada yaşadığına işaret eden Malkoç, sözlerini şöyle noktaladı:

  “Bir defa şu Anadolu topraklarında bütün unsurlarıyla birlikte Bin yıldan beri devam eden bir birlikteliğimiz var. Bin 500 yıllık İslam medeniyetine dayanan bir birikimimiz var. Ve bu milletin 2 bin 500 yıllık bir devlet geleneği var. Biz 72 buçuk milleti, 20 milyon kilometre karede hak ve adalet anlayışı içerisinde yönetmiş bir milletiz. O zaman ne birleşmiş milletler vardı, ne de İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ardı, ne de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi vardı. Ama bir şey vardı bizim milletimizin adalete olan bağlılığı, hakkaniyete olan bağlılığı ve dayanışma duygusuydu. İşte terör ve benzeri olaylar geride kaldı. Bundan sonra bunu pekiştirerek 21’inci yüz yılda hem Türkiye’de hak ve özgürlükler alanında önemli mesafeler almış olacağız hem bölgenin istikrarına katkıda bulunmuş olacağız hem de sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi dünya 5’ten büyüktür sözüyle yeni bir medeniyetin inşasını hep birlikte yapacağız.”          

     Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç,  Av. Fatma  Benli Yalçın, Arif Dülger, Sadettin Kalkan ve Celile Özlem Tunçak Kamu Denetçisi ekibi ile, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri toplantı ve sohbet gerçekleştirecek

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor3881+33
2Fenerbahçe3873+35
3Konyaspor3868+21
4Başakşehir FK3865+20
5Alanyaspor3864+9
6Beşiktaş3859+8
7Antalyaspor3859+7
8Fatih Karagümrük3857-5
9Adana Demirspor3855+13
10Sivasspor3854+2
11Kasımpaşa3853+10
12Hatayspor3853-4
13Galatasaray3852-2
14Kayserispor3847-7
15Gaziantep FK3846-8
16Giresunspor3845-6
17Çaykur Rizespor3836-27
18Altay3834-18
19Göztepe3828-37
20Yeni Malatyaspor3820-44